Lietuviai aktyviai perka naujos statybos butus, Kaune labiau domimasi namais

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Ober-Haus“ stebi, kad 2012 metais didžiausia dalis naujų butų Vilniuje pastatyta gyvenamuosiuose rajonuose ir sudarė net 64% visos pasiūlos. Šiaurės vakarinė miesto dalis – Verkių, Pilaitės ir Pašilaičių seniūnijos – išlieka populiariausia plėtotojų tarpe. Centrinėje miesto dalyje (Naujamiestis, Senamiestis ir Užupis) naujos statybos butų dalis praėjusiais metais sudarė 22%, о mažiausiai naujų projektų buvo plėtojama prestižiniuose rajonuose (Antakalnyje ir Žvėryne) – 14%. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad iš viso 2012 m. Vilniuje buvo pastatyti 2 003 butai, arba net 2,5 karto daugiau nei 2011 m. Sostinėje buvo įgyvendinti 29 skirtingi gyvenamieji projektai, kuriuos sudarė 36 daugiabučiai.

Kaune, „Ober-Haus“ duomenimis, per praėjusius metus buvo užbaigtos tik 63 butų statybos, arba virš 8 kartų mažiau nei 2011-aisiais. Klaipėdoje 2012 m. buvo pastatyti 4 nauji daugiabučiai namai, kuriuose įrengta 264 butai, arba penktadaliu daugiau nei 2011 m. Kituose didesniuose Lietuvos miestuose dėl itin ribotos paklausos nesiryžtama imtis naujų daugiabučių plėtros. Galima būtų išskirti Lietuvos pajūrio regioną, kuris po truputį atgaivina gyvenamųjų ir poilsio patalpų plėtrą bei pasiūlo rinkai vis naujų projektų.

2012-ieji metai buvo sėkmingi naujų butų plėtotojams. Penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose tiesiogiai iš statytojų buvo nupirkta arba rezervuota virš 2060 naujos statybos butų jau pastatytuose ir statomuose daugiabučiuose namuose. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad tai yra 29% daugiau, nei jų buvo realizuota 2011 m. Didžiausias pokytis fiksuojamas Klaipėdoje, kur per metus buvo parduota arba rezervuota beveik 340 naujų butų, ir tai yra net 77% daugiau, palyginti su 2011 m. Vilniuje realizacijos rodikliai per tą patį laikotarpį išaugo 21% (apie 1460 naujų butų), o Kaune augimas sudarė 13% (virš 230 naujų butų). Pasak „Ober-Haus“ specialistų, augančias pardavimų apimtis Lietuvos didmiesčiuose lemia ir tai, kad statomi nauji projektai siūlo labai įvairų butų pasirinkimą. Plečiantis pasiūlai potencialūs pirkėjai jau gali atrasti juos dominančius variantus ir rinktis iš geriausių siūlomų variantų.

shutterstock_95911159(1)

Individualių namų rinkoje teigiamų pasiūlos tendencijų 2012 m. „Ober-Haus“ nefiksavo. Jeigu 2011 m. visoje Lietuvoje buvo pastatyta virš 3800 individualių ir sublokuotų namų (27% daugiau nei 2010 m.), tai praėjusiais metais vėl buvo stebimas naujos pasiūlos sumažėjimas iki 3350 namų. Tačiau plėtotojai dar yra itin atsargūs investuodami į naujus gyvenamųjų namų kvartalus. Dažniausiai apsiribojama nedidelėmis 6-12 atskiromis individualių ar sublokuotų namų gyvenvietėmis. Bendra tokių projektų dalis (statomų pardavimui) sudaro nedidelę Lietuvoje pastatytų namų dalį. Norintys apsigyventi nuosavajame name dažniausiai ieško žemės sklypų ir rūpinasi statybų procesu patys.

2012 metais namų kainos Lietuvos didmiesčiuose ir jų priemiesčiuose ženkliai nesikeitė. Nedidelius teigiamus pokyčius „Ober-Haus“ stebi Vilniaus gyvenamuosiuose ir priemiesčio rajonuose, kur namų kainos vidutiniškai ūgtelėjo 4%. Klaipėdoje ir Kaune kainos smuktelėjo atitinkamai 2% ir 1%. Šiauliuose ir Panevėžyje kainų pokyčių per tą patį laikotarpį užfiksuota nebuvo.

Jeigu Lietuvos didmiesčiuose butų kainos šiek tiek dar mažėjo, tai sandorių skaičius ir toliau augo. VĮ Registrų centro duomenimis, 2012 m. Lietuvoje sudaryta 10% daugiau namų ir 7% daugiau butų pirkimo-pardavimo sandorių nei per 2011 m. 2011-2012 m. stebimas ženkliai išaugęs individualių namų sandorių kiekis Lietuvoje, kuris lenkia butų augimo tempus. Iš visos Lietuvos išsiskiria Kauno miesto ir rajono savivaldybės, kuriose augimas per 2012 m. sudarė 18%, о nupirktų namų kiekis ženkliai lenkia net Vilniaus miesto ir rajono savivaldybes. Kaune ir jo apylinkėse per metus sudarytų namų sandorių kiekis siekė beveik 930, Vilniaus – 690, o Klaipėdos – apie 285. Taigi, Kauno regionas išlieka stipriu lyderiu individualių ir sublokuotų namų rinkoje, o tai šiek neigiamai atsiliepė naujos statybos butų rinkai Kaune – statistika rodo, kad nauji namai čia statomi ir perkami žymiai aktyviau nei naujos statybos butai.

Saulius Vagonis, „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas:

image_182626 (1)

2012-aisiais metais buvo fiksuojamos augančios investicijos į Lietuvos gyvenamųjų patalpų sektorių. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 m. gyvenamiesiems pastatams buvo skirta apie 12% visų materialiųjų investicijų (1,7 mlrd. Lt), arba 2% daugiau nei 2011 m. Investicijų augimą, nors ir nežymų, labiausiai lėmė 2011-2012 metais atsigavusios naujų daugiabučių statybos Vilniuje. Kituose šalies miestuose statybos vyksta vangiai.

Lietuvos būsto rinka vis dar yra sukaustyta kainų sąstingio, tačiau sandorių kiekis kiekvienais metais stabiliai auga. Ne išimtis ir šių metų pradžia. Naujausiais negalutiniais Registrų centro duomenimis, per pirmus du 2013 m. mėnesius Lietuvoje butų sandorių skaičius išaugo 7%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Būsto plėtotojai investuoja į regionus, kuriuose mato rinkos augimo potencialą arba yra patenkinti esama būsto paklausa, t. y. iš esmės tik į didmiesčius. O pirkėjams itin svarbu stabili situacija rinkoje bei platesnės pasirinkimo galimybės – galima neskubant priimti sprendimą ir dėl jo nesigailėti. Tikėtina, kad 2013 m. pirkėjai ir toliau aktyviai domėsis tiek senos, tiek naujos statybos būstu, tačiau dalis gyventojų greičiausiai priims sprendimą investuoti į turimo būsto renovaciją pasinaudojant naująja renovacijos programa. Kokią tai turės įtaką visai Lietuvos būsto rinkai ar atskiriems šalies regionams, priklausys nuo renovacijos apimčių.

Saulius Vagonis

“Ober-Haus” Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas
Tel.: 8 5 210 97 17
Mob. 8 685 78 228

Naujienos

Visos naujienos
Kam rūpi aukštos lubos?
2023-12-13

Kam rūpi aukštos lubos?

Kiekvienas įėjęs į butą aukštomis lubomis iškart atkreips dėmesį į jų kuriamą erdvės ir prabangos pojūtį. Bet realų žmonių susidomėjimą šia funkcija išduoda tai, kad NT skelbimų portaluose net nerastume „aukštų lubų“ paieškos funkcijos. Architektų ir istorikų teigimu, aukštos lubos visais laikais buvo prabangos simbolis, kurio vertė matuojama daugiausia subjektyviais kriterijais. Tačiau ši niša išlieka, o pavieniuose projektuose netgi projektuojama sąmoningai nepaisant ekonominės logikos. Vien pats lubų aukštumas yra subjektyvus kriterijus. Dauguma tipinių sovietinių daugiabučių turėjo 2,45 m lubas, tad šiandienos teisinės bazės nustatytas minimalus 2,70 m aukštis daugeliui gyventojų atrodo kaip nežemos lubos. O trijų metrų lubas daugelis laikytų aukštomis. Bet Vilniaus Senamiestyje, ypač antruose namų aukštuose, jau dominuoja 3,40 m lubos, dar kitoks efektas jaučiamas maždaug nuo 4 metrų, kai lubų aukščio pakanka antresolei įrengti. Lubų aukštį visais laikais ribojo ekonominiai motyvai – didesnės išlaidos plytoms, tinkui, konstrukcijoms ar langams statybų metu ir brangesnis šildymas ar vėdinimas gyvenant. Visi supranta papildomų kvadratinių metrų kuriamą vertę ir funkciją, bet papildomas metras į aukštį, sukuriantis nebent subjektyvią emociją, daugiau šviesos ar erdvės pojūčio arba vietos dideliems paveikslams daugumai gyventojų neatrodo racionalu. Šią logiką šiandien puikiai iliustruoja loftai: turėdami itin aukštas lubas buvusiose industrinėse patalpose, absoliuti dauguma naujųjų savininkų patalpų aukštį…

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus
2023-11-16

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus

Pastaruosius kelis metus Lietuvoje stebėjome sparčiai besitraukiantį būsto rinkos aktyvumą, kuris jau atsiliepia ir naujo būsto plėtros apimtims. Pastaruoju metu su didžiausiais iššūkiais susidūrė šalies didmiesčiuose daugiabučius plėtojančios įmonės, kurios 2022–2023 metais fiksavo itin kuklius butų realizacijos rodiklius. „Ober-Haus“ duomenimis, palyginti su būsto rinkoje rekordiškai aktyviais 2021 metais, 2023 metais Vilniaus pirminėje rinkoje realizuota 68% mažiau, Kaune – 55% mažiau, o Klaipėdoje – 57% mažiau butų. „Tačiau nepaisant 2–3 kartus susitraukusių naujos statybos butų realizacijos apimčių, 2023 metais šalies didmiesčiuose dar buvo baigtas statyti itin gausus butų skaičius. Kadangi buvo baigti plėtoti projektai, kurie pradėti statyti 2021–2022 metais“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims. „Ober-Haus“ duomenimis, 2023 metais Vilniuje plėtotojai daugiabučiuose pardavimui pastatė 4.915 butų arba 18% daugiau nei 2022 metais. Žvelgiant į pastaruosius 20 metų, tai yra vienas aukščiausių rodiklių, kuris nusileido tik 2007, 2008 ir 2020 metams, kuomet faktiškai pardavimui buvo pastatoma po daugiau nei 5.000 butų. 2023 metais pirkėjai galėjo kurtis 52-uose skirtinguose daugiabučių projektuose (skaičiuojant ir tęstinius projektų etapus). Šalies sostinė gali pasigirti ne tik pardavimui statomų daugiabučių gausa, bet ir nuomai plėtojamų projektų skaičiumi. Po aktyvios plėtros 2022 metais sostinės būsto nuomos segmentas 2023 metais sulaukė dar gausesnio papildymo. Sostinėje buvo…

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?
2023-11-07

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?

Maža būstų pasiūla, prastos kreditavimo sąlygos ir neišvystytas komercinio nekilnojamojo turto sektorius – taip atrodė Lietuvos NT rinka 1998 metais. Per 25 metus daugiau nei 10 kartų išaugo pardavimui statomų butų skaičius, beveik 4 kartus didėjo būsto rinkos aktyvumas, kreditavimo palūkanos sumažėjo nuo dviženklio iki vienaženklio skaičiaus, o šiuolaikiškų biuro pastatų ir prekybos centrų jau priskaičiuojama šimtais – tokį pokytį rodo „Ober-Haus“ nekilnojamojo turto rinkos 1998-2023 metų apžvalga, atlikta įmonės 25-erių metų jubiliejui pažymėti. 2000-ieji  – Lietuvos NT rinkos formavimosi pradžia 1998-2000-uosius galima laikyti visos Lietuvos nekilnojamojo turto sektoriaus formavimosi pradžia. Dėl neišvystytų kreditavimo paslaugų Lietuvos gyventojai būstą įsigyti dažniausiai galėjo tik iš nuosavų lėšų, o komercinė statyba su tikslu parduoti ar išnuomoti buvo tik pradėta vystyti. Taigi prieš 25 metus investuotojai plėtojo pavienius daugiabučius, verslo ir prekybos centrus ir bet koks pardavimui ar nuomai statomas naujas objektas buvo reikšmingas įvykis nekilnojamojo turto rinkoje. 1998 m. prasidėjusi Rusijos ekonominė krizė turėjo ilgalaikių neigiamų pasekmių Lietuvos ekonomikai bei mažiausiai keleriems metams užkirto kelią spartesnei nekilnojamojo turto sektoriaus plėtrai. Nepaisant neigiamų Rusijos krizės padarinių Lietuvos ekonomikai, tuo metu naujos statybos būstas pamažu tapo prieinamas daug platesnei visuomenės daliai. Buvo fiksuojamas būsto kainų sumažėjimas, o kreditavimo rinka pradėjo daug sparčiau augti. Palyginimui, Vilniuje…

Visos naujienos
+
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Sutinku su visais Nesutinku su visais

Mail sent!

This site is registered on wpml.org as a development site.