Komercinių patalpų rinkoje – nuosaikiai augantys rodikliai

Auga prekybinių patalpų nuomos kainos ir užimtumas
Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ 2012 – tųjų metų komercinių patalpų rinkos apžvalgoje skelbiama, kad augantys prekybos įmonių rezultatai suteikė papildomo stimulo prekybinių patalpų sektoriui. Buvo fiksuojamas tolimesnis prekybinių patalpų nuomos kainų augimas Lietuvos didmiesčių prekybinėse gatvėse. Didžiausią tokių patalpų augimą „Ober-Haus“ stebi Vilniuje, kur per 2012 metus kainos vidutiniškai išaugo 15%. Kituose Lietuvos didmiesčiuose kainų pokytis nebuvo toks spartus. Priklausomai nuo miesto buvo fiksuojamas iki 5% siekiantis augimas. Vidutinio dydžio (apie 100-300 m2) prekybinių patalpų nuomos kainos pagrindinėse prekybinėse Vilniaus gatvėse šiuo metu siekia apie 45-130 Lt/m2, Kaune – 30-60 Lt/m2, Klaipėdoje – 20-45 Lt/m2, o Šiauliuose ir Panevėžyje – 15-35 Lt/m2.

shutterstock_76220179

Sėkmingi 2012-tieji buvo ir didiesiems prekybos centrams, kurie ne tik augino savo apyvartas, bet ir kėlė nuomos kainas. „Ober-Haus“ duomenimis, priklausomai nuo miesto bei prekybos centro, nuomos kainos išaugo 5-15%. Dabartinis prekybos centrų užimtumas yra labai aukštas ir leidžia savininkams derėtis su esamais nuomininkais arba pakeisti juos naujais, kurie sutinka mokėti aukštesnę nuomos kainą. „Ober-Haus“ specialistai skaičiuoja, kad 2012 m. pabaigoje Vilniaus prekybos centrų bendras laisvų patalpų lygis sudarė tik 3,2%,o net 65% visų prekybos centrų galėjo mėgautis visišku užimtumu. Optimizmo prekybinių patalpų sektoriui suteikė ir žinios apie naujų prekės ženklų pasirodymą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Švedijos drabužių mažmeninės prekybos tinklas “H&M“ 2013-2014 m. atidarys net 5 parduotuves Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių prekybos centruose.

Praėjusiais metais – mažiau investicinių sandorių
2012 metais Lietuvos komercinio nekilnojamojo turto rinkoje buvo fiksuojami kuklesni investicinių sandorių rodikliai nei ankstesniais metais. Per praėjusius metus Lietuvoje buvo sudaryti 4 didesni investiciniai sandoriai, kurių metu įsigyta beveik 44 000 m2 bendro ploto modernių komercinės paskirties patalpų. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad bendra įsigyto turto vertė sudaro apie 150 mln. Lt. Palyginti su 2011, įsigyto turto plotas 2 kartus mažesnis, o vertė smuko 39%. Didžiausias 2012 m. sandoris – jau antrą kartą parduotas prekybos centras „Gedimino 9“ Vilniuje. Investicinis fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ už neskelbiamą sumą įsigijo šį objektą iš antrinės “Swedbank” banko įmonės “Ektornet Lithuania SPV 1. Investuojančių šalių geografija 2012 metais išliko nepakitusi. Didžiausią susidomėjimą investicijomis į nekilnojamąjį turtą Lietuvoje ir toliau demonstruoja skandinaviško (Švedija, Suomija) ir vietinio kapitalo įmonės (fondai).

Investicinių sandorių lyderiu tarp Baltijos šalių išlieka Estija, kur 2012 m. buvo įsigyta 113 500 m2 modernaus komercinio turto už 342 mln. Lt. Tikėtina, kad 2013 m. Baltijos šalyse bus stebimas investicijų į NT šuolis, kadangi „BPT Secura“ fondas yra pasiruošęs parduoti dar 10 įvairios paskirties objektų Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Fondo teigimu, bendra jų vertė siekia 435 mln. Lt. Didelė dalis parduodamų objektų yra Lietuvoje. Vienas tokių – prekybos centras „Europa“.

Kaune mažiausia biurų pasiūla ir augančios nuomos kainos
„Ober-Haus“ duomenimis, praėjusiais metais mažiausiai laisvų biuro patalpų buvo fiksuojama Kaune, kur bendras neužimtumo lygis siekia 4,5% , ir laisvų patalpų kiekis metų pabaigoje sudarė 3100 m2. Klaipėdoje per tą patį laikotarpį neužimtumas smuktelėjo iki 19,1%, ir 2012 m. pabaigoje sudarė 11 500 m2 laisvo ploto jau pastatytuose verslo centruose. Klaipėdoje naujų verslo centrų nebestatoma nuo 2009 m. pabaigos.

shutterstock_9890629

Tuo tarpu sostinėje 2012 metais buvo įgyvendinti 7 nauji projektai. „Ober-Haus“ duomenimis, praėjusių metų pabaigoje bendras naudingas modernių biurų plotas Vilniuje sudarė 467 000 m2. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad per paskutinįjį 2012 m. ketvirtį Vilniuje biuro patalpų vakansijos lygis sumažėjo iki 8,6%. Geriausią situaciją „Ober-Haus“ stebi aukščiausios klasės verslo centruose. 2012 m. pabaigoje laisvų patalpų kiekis A klasės verslo centruose sudarė 5,1%. Tuo tarpu B klasės verslo centruose šis rodiklis buvo dvigubai didesnis – 10,9%. „Ober-Haus“ duomenimis, 2012 metais Vilniaus verslo centruose iš viso buvo išnuomota 38 400 m2 biuro patalpų, arba 20,6% daugiau nei per 2011 metus. Net 67% visų 2012 metais išnuomotų patalpų sudarė B klasės patalpos.

„Ober-Haus“ fiksuoja, kad 2012 metais biurų nuomos kainos šalies didmiesčiuose ūgtelėjo tik Kaune – vidutiniškai 5%. Vilniuje nuomos kainos per 2012 m. iš esmės liko nepakitusios, o Klaipėdoje jos sumažėjo 3%.

Teigiami rodikliai ir sandėliavimo patalpų rinkoje
Gerėjantys rodikliai fiksuojami ir sandėliavimo patalpų sektoriuje. Ryškiausius pokyčius „Ober-Haus“ stebėjo Vilniaus regione, kur per metus naujų sandėliavimo patalpų nuomos kainos vidutiniškai išaugo 8%, о laisvų modernių sandėliavimo patalpų lygis sumažėjo nuo 6,1% iki 3,0%. Kauno ir Klaipėdos regionuose nuomos kainos išliko stabilios, o laisvų patalpų lygis 2012 m. pabaigoje siekė tik 2-4%. „Ober-Haus“ duomenimis, šiuo metu Vilniuje naujos statybos sandėliavimo patalpas siūloma nuomotis už 11–16 Lt/m2, o senos – už 4–9 Lt/m2. Kaune ir Klaipėdoje nauji sandėliai – 10–14 Lt/m2, seni – 4–8 Lt/m2.

Naujienos

Visos naujienos
Kam rūpi aukštos lubos?
2023-12-13

Kam rūpi aukštos lubos?

Kiekvienas įėjęs į butą aukštomis lubomis iškart atkreips dėmesį į jų kuriamą erdvės ir prabangos pojūtį. Bet realų žmonių susidomėjimą šia funkcija išduoda tai, kad NT skelbimų portaluose net nerastume „aukštų lubų“ paieškos funkcijos. Architektų ir istorikų teigimu, aukštos lubos visais laikais buvo prabangos simbolis, kurio vertė matuojama daugiausia subjektyviais kriterijais. Tačiau ši niša išlieka, o pavieniuose projektuose netgi projektuojama sąmoningai nepaisant ekonominės logikos. Vien pats lubų aukštumas yra subjektyvus kriterijus. Dauguma tipinių sovietinių daugiabučių turėjo 2,45 m lubas, tad šiandienos teisinės bazės nustatytas minimalus 2,70 m aukštis daugeliui gyventojų atrodo kaip nežemos lubos. O trijų metrų lubas daugelis laikytų aukštomis. Bet Vilniaus Senamiestyje, ypač antruose namų aukštuose, jau dominuoja 3,40 m lubos, dar kitoks efektas jaučiamas maždaug nuo 4 metrų, kai lubų aukščio pakanka antresolei įrengti. Lubų aukštį visais laikais ribojo ekonominiai motyvai – didesnės išlaidos plytoms, tinkui, konstrukcijoms ar langams statybų metu ir brangesnis šildymas ar vėdinimas gyvenant. Visi supranta papildomų kvadratinių metrų kuriamą vertę ir funkciją, bet papildomas metras į aukštį, sukuriantis nebent subjektyvią emociją, daugiau šviesos ar erdvės pojūčio arba vietos dideliems paveikslams daugumai gyventojų neatrodo racionalu. Šią logiką šiandien puikiai iliustruoja loftai: turėdami itin aukštas lubas buvusiose industrinėse patalpose, absoliuti dauguma naujųjų savininkų patalpų aukštį…

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus
2023-11-16

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus

„Ober-Haus“ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), 2023 metų spalio mėnesio reikšmė sumažėjo 0,1% (2023 metų rugsėjo mėnesio reikšmė nesikeitė). Bendras butų kainų lygis Lietuvos didmiesčiuose per pastaruosius 12 mėnesių augo 1,1% (2023 metų rugsėjį metinis augimas siekė 2,6%). 2023 metų spalio mėnesį Vilniuje, Kaune ir Panevėžyje butų pardavimo kainos atitinkamai sumažėjo 0,1%, 0,1% ir 0,4% ir vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 2.565 (-3 Eur/m²),  1.722 Eur (-2 Eur/m²) ir 1.074 Eur (-4 Eur/m²). Tuo tarpu Klaipėdoje spalio mėnesį užfiksuotas 0,3% butų kainų augimas ir vidutinė kvadratinio metro kaina pakilo iki 1.619 Eur (+6 Eur/m²). Šiauliuose butų kainos per mėnesį nesikeitė ir vidutinė kvadratinio metro kaina sudarė 1.103Eur. Per metus (2023 metų spalio mėnesį, palyginti su 2022 metų spalio mėnesiu) butų kainos augo visuose šalies didmiesčiuose: Vilniuje – 0,8%, Kaune – 1,8%, Klaipėdoje – 0,7%, Šiauliuose – 3,4% ir Panevėžyje – 1,9%. „Reikšmingai žemyn pasikoregavęs būsto rinkos aktyvumas ir nustojusios augti pardavimo kainos, akivaizdžiai koreguoja ir naujo būsto plėtotojų sprendimus. Naujausiais Valstybės duomenų agentūros duomenimis, pradėtų statyti būstų skaičius daugiabučiuose (trijų ar daugiau būstų pastatuose) Lietuvoje 2023 m. I-III ketv., palyginti su 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu,…

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?
2023-11-07

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?

Maža būstų pasiūla, prastos kreditavimo sąlygos ir neišvystytas komercinio nekilnojamojo turto sektorius – taip atrodė Lietuvos NT rinka 1998 metais. Per 25 metus daugiau nei 10 kartų išaugo pardavimui statomų butų skaičius, beveik 4 kartus didėjo būsto rinkos aktyvumas, kreditavimo palūkanos sumažėjo nuo dviženklio iki vienaženklio skaičiaus, o šiuolaikiškų biuro pastatų ir prekybos centrų jau priskaičiuojama šimtais – tokį pokytį rodo „Ober-Haus“ nekilnojamojo turto rinkos 1998-2023 metų apžvalga, atlikta įmonės 25-erių metų jubiliejui pažymėti. 2000-ieji  – Lietuvos NT rinkos formavimosi pradžia 1998-2000-uosius galima laikyti visos Lietuvos nekilnojamojo turto sektoriaus formavimosi pradžia. Dėl neišvystytų kreditavimo paslaugų Lietuvos gyventojai būstą įsigyti dažniausiai galėjo tik iš nuosavų lėšų, o komercinė statyba su tikslu parduoti ar išnuomoti buvo tik pradėta vystyti. Taigi prieš 25 metus investuotojai plėtojo pavienius daugiabučius, verslo ir prekybos centrus ir bet koks pardavimui ar nuomai statomas naujas objektas buvo reikšmingas įvykis nekilnojamojo turto rinkoje. 1998 m. prasidėjusi Rusijos ekonominė krizė turėjo ilgalaikių neigiamų pasekmių Lietuvos ekonomikai bei mažiausiai keleriems metams užkirto kelią spartesnei nekilnojamojo turto sektoriaus plėtrai. Nepaisant neigiamų Rusijos krizės padarinių Lietuvos ekonomikai, tuo metu naujos statybos būstas pamažu tapo prieinamas daug platesnei visuomenės daliai. Buvo fiksuojamas būsto kainų sumažėjimas, o kreditavimo rinka pradėjo daug sparčiau augti. Palyginimui, Vilniuje…

Visos naujienos

Šioje svetainėje naudojami slapukai. Paspaudę "Aš sutinku" arba naršydami toliau, patvirtisite savo sutikimą. Aš sutinku

Mail sent!

This site is registered on wpml.org as a development site.