Lietuvos būsto rinka: Vilnius kyla, regionuose – tyla

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Ober-Haus“ po metų pertraukos vėl fiksuoja teigiamus būsto kainų pokyčius Lietuvos sostinėje. Per pirmus tris šių metų mėnesius butų kainos Vilniuje ūgtelėjo 0,5%, o vidutinė buto kaina išaugo iki 4112 Lt/m2. Kainos kilo visuose segmentuose: naujos ir senos statybos butuose gyvenamuosiuose ir prestižiniuose rajonuose bei centrinėje miesto dalyje. Tuo tarpu kiti Lietuvos didmiesčiai ir toliau nerodo atsigavimo požymių, o kainų kreivė lengvai juda žemyn. „Ober-Haus“ duomenimis, per tą patį laikotarpį Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje kainos sumažėjo atitinkamai 0,6%, 0,1% ir 1,3%. Šiauliuose pokyčių nebuvo stebima. Bendras butų kainų lygis Kaune ir Klaipėdoje išlieka labai panašus, atitinkamai 3255 Lt/m2 ir 3307 Lt/m2. Šiauliuose vidutinė buto kaina siekia 1887 Lt/m2, Panevėžyje – 1778 Lt/m2.

Bendras būsto rinkos aktyvumas Lietuvoje auga jau ketverius metus iš eilės. VĮ Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje sudaryta virš 7% daugiau butų ir virš 2% daugiau namų pirkimo-pardavimo sandorių nei prieš metus. Jeigu 2012 m. I ketvirtį Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį buvo sudaroma 1700 butų ir 510 namų sandorių, tai šiais metais šis rodiklis yra išaugęs iki 1830 butų ir 525 namų sandorių per mėnesį. Didžiausias butų ir namų sandorių augimas buvo užfiksuotas Šiauliuose (23%), Vilniuje (15%) ir Kaune (15%).

Sostinėje aktyviai vykstančios statybos ne tik gerina įvairaus būsto pasiūlos rodiklius, bet ir toliau skatina pirkėjų susidomėjimą naujais butais. „Ober-Haus“ duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose tiesiogiai iš statytojų buvo nupirkta arba rezervuota apie 710 naujos statybos butų jau pastatytuose ir statomuose daugiabučiuose namuose. Tai yra net 70% daugiau, nei jų buvo realizuota 2012 m. I ketv. Tačiau iš visų didmiesčių labiausiai išsiskyrė Vilnius, kur per pirmuosius šių metų mėnesius buvo realizuota beveik 560 naujos statybos butų arba 35% daugiau nei per 2012 m. IV ketv., arba net 87% daugiau nei prieš metus. Pagrindinės tokio augimo priežastys – ne tik atsigaunantis žmonių pasitikėjimas rinka, palankios skolinimosi sąlygos, bet ir ženkliai išaugusios pasirinkimo galimybės.

Kituose Lietuvos miestuose pokyčiai būsto rinkoje aiškios krypties dar neįgauna, kadangi, skirtingai nuo sostinės, naujų daugiabučių plėtra yra itin vangi, o parduodami likučiai iš ankstesnių projektų dėl įvairių priežasčių dažniausiai nedomina pirkėjų. „Ober-Haus“ skaičiuoja, kad Kaune per pirmąjį 2013 m. ketvirtį buvo parduotas 81 butas arba 33% daugiau nei per 2012 m. IV ketv., Klaipėdoje per tą patį laikotarpį pardavimų ir rezervacijų apimt ys sumažėjo 39%, iki 66 butų. Šiauliuose ir Panevėžyje pardavimų apimtys iš esmės nesikeičia – čia per pirmus tris šių metų mėnesius parduoti 8 naujos statybos butai.

shutterstock_65719678(1)

Smarkiai augusios pardavimų apimtys sostinėje mažino ir bendrą neparduotų naujos statybos butų skaičių Lietuvos didmiesčiuose. „Ober-Haus“ duomenimis, 2013 m. I ketv. pabaigoje Lietuvos didmiesčiuose neparduotų naujos statybos butų jau pastatytuose daugiabučiuose skaičius sudarė 2660, arba 9% mažiau nei 2012 m. pabaigoje. Šiuo metu 2007-2013 m. statytuose daugiabučiuose namuose Vilniuje siūloma įsigyti 1330 butų, Kaune – 510 butų, Klaipėdoje – beveik 760 butų, o Šiauliuose ir Panevėžyje kartu – apie 60 naujos statybos butų.

Išaugusios būsto pardavimo apimtys atsispindėjo ir komercinių šalies bankų statistikoje. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per pirmuosius du šių metų mėnesius pagrindinės šalies kreditavimo įstaigos išdavė naujų būsto paskolų už 231 mln. litų, t. y. 31% daugiau, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Atsižvelgiant į šiuo metu statomų ir planuojamų plėtoti projektų kiekį Vilniuje, tikėtina, kad šiais metais ir toliau bus išlaikytos paklausos augimo tendencijos sostinėje, kurios iš dalies pagerins ir bendrus visos šalies rodiklius.

Naujienos

Visos naujienos
Kam rūpi aukštos lubos?
2023-12-13

Kam rūpi aukštos lubos?

Kiekvienas įėjęs į butą aukštomis lubomis iškart atkreips dėmesį į jų kuriamą erdvės ir prabangos pojūtį. Bet realų žmonių susidomėjimą šia funkcija išduoda tai, kad NT skelbimų portaluose net nerastume „aukštų lubų“ paieškos funkcijos. Architektų ir istorikų teigimu, aukštos lubos visais laikais buvo prabangos simbolis, kurio vertė matuojama daugiausia subjektyviais kriterijais. Tačiau ši niša išlieka, o pavieniuose projektuose netgi projektuojama sąmoningai nepaisant ekonominės logikos. Vien pats lubų aukštumas yra subjektyvus kriterijus. Dauguma tipinių sovietinių daugiabučių turėjo 2,45 m lubas, tad šiandienos teisinės bazės nustatytas minimalus 2,70 m aukštis daugeliui gyventojų atrodo kaip nežemos lubos. O trijų metrų lubas daugelis laikytų aukštomis. Bet Vilniaus Senamiestyje, ypač antruose namų aukštuose, jau dominuoja 3,40 m lubos, dar kitoks efektas jaučiamas maždaug nuo 4 metrų, kai lubų aukščio pakanka antresolei įrengti. Lubų aukštį visais laikais ribojo ekonominiai motyvai – didesnės išlaidos plytoms, tinkui, konstrukcijoms ar langams statybų metu ir brangesnis šildymas ar vėdinimas gyvenant. Visi supranta papildomų kvadratinių metrų kuriamą vertę ir funkciją, bet papildomas metras į aukštį, sukuriantis nebent subjektyvią emociją, daugiau šviesos ar erdvės pojūčio arba vietos dideliems paveikslams daugumai gyventojų neatrodo racionalu. Šią logiką šiandien puikiai iliustruoja loftai: turėdami itin aukštas lubas buvusiose industrinėse patalpose, absoliuti dauguma naujųjų savininkų patalpų aukštį…

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus
2023-11-16

Butų plėtotojų investicijos susitraukė kelis kartus

Pastaruosius kelis metus Lietuvoje stebėjome sparčiai besitraukiantį būsto rinkos aktyvumą, kuris jau atsiliepia ir naujo būsto plėtros apimtims. Pastaruoju metu su didžiausiais iššūkiais susidūrė šalies didmiesčiuose daugiabučius plėtojančios įmonės, kurios 2022–2023 metais fiksavo itin kuklius butų realizacijos rodiklius. „Ober-Haus“ duomenimis, palyginti su būsto rinkoje rekordiškai aktyviais 2021 metais, 2023 metais Vilniaus pirminėje rinkoje realizuota 68% mažiau, Kaune – 55% mažiau, o Klaipėdoje – 57% mažiau butų. „Tačiau nepaisant 2–3 kartus susitraukusių naujos statybos butų realizacijos apimčių, 2023 metais šalies didmiesčiuose dar buvo baigtas statyti itin gausus butų skaičius. Kadangi buvo baigti plėtoti projektai, kurie pradėti statyti 2021–2022 metais“, – sako Raimondas Reginis, „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims. „Ober-Haus“ duomenimis, 2023 metais Vilniuje plėtotojai daugiabučiuose pardavimui pastatė 4.915 butų arba 18% daugiau nei 2022 metais. Žvelgiant į pastaruosius 20 metų, tai yra vienas aukščiausių rodiklių, kuris nusileido tik 2007, 2008 ir 2020 metams, kuomet faktiškai pardavimui buvo pastatoma po daugiau nei 5.000 butų. 2023 metais pirkėjai galėjo kurtis 52-uose skirtinguose daugiabučių projektuose (skaičiuojant ir tęstinius projektų etapus). Šalies sostinė gali pasigirti ne tik pardavimui statomų daugiabučių gausa, bet ir nuomai plėtojamų projektų skaičiumi. Po aktyvios plėtros 2022 metais sostinės būsto nuomos segmentas 2023 metais sulaukė dar gausesnio papildymo. Sostinėje buvo…

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?
2023-11-07

„Ober-Haus“ švenčia 25-erius metus: kaip pasikeitė NT rinka per ketvirtį amžiaus?

Maža būstų pasiūla, prastos kreditavimo sąlygos ir neišvystytas komercinio nekilnojamojo turto sektorius – taip atrodė Lietuvos NT rinka 1998 metais. Per 25 metus daugiau nei 10 kartų išaugo pardavimui statomų butų skaičius, beveik 4 kartus didėjo būsto rinkos aktyvumas, kreditavimo palūkanos sumažėjo nuo dviženklio iki vienaženklio skaičiaus, o šiuolaikiškų biuro pastatų ir prekybos centrų jau priskaičiuojama šimtais – tokį pokytį rodo „Ober-Haus“ nekilnojamojo turto rinkos 1998-2023 metų apžvalga, atlikta įmonės 25-erių metų jubiliejui pažymėti. 2000-ieji  – Lietuvos NT rinkos formavimosi pradžia 1998-2000-uosius galima laikyti visos Lietuvos nekilnojamojo turto sektoriaus formavimosi pradžia. Dėl neišvystytų kreditavimo paslaugų Lietuvos gyventojai būstą įsigyti dažniausiai galėjo tik iš nuosavų lėšų, o komercinė statyba su tikslu parduoti ar išnuomoti buvo tik pradėta vystyti. Taigi prieš 25 metus investuotojai plėtojo pavienius daugiabučius, verslo ir prekybos centrus ir bet koks pardavimui ar nuomai statomas naujas objektas buvo reikšmingas įvykis nekilnojamojo turto rinkoje. 1998 m. prasidėjusi Rusijos ekonominė krizė turėjo ilgalaikių neigiamų pasekmių Lietuvos ekonomikai bei mažiausiai keleriems metams užkirto kelią spartesnei nekilnojamojo turto sektoriaus plėtrai. Nepaisant neigiamų Rusijos krizės padarinių Lietuvos ekonomikai, tuo metu naujos statybos būstas pamažu tapo prieinamas daug platesnei visuomenės daliai. Buvo fiksuojamas būsto kainų sumažėjimas, o kreditavimo rinka pradėjo daug sparčiau augti. Palyginimui, Vilniuje…

Visos naujienos
+
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Sutinku su visais Nesutinku su visais

Mail sent!

This site is registered on wpml.org as a development site.